Projektowanie graficzne materiałów firmowych

Kontrahent wyrabia sobie opinię o firmie już w kilku pierwszych ułamkach sekund. Znaczącym jest to, co przemówi do niego jako pierwsze, to wygląd produktu reklamowego.

Każdy projekt graficzny ma pewien cel

Dokładnie ustalony zamysł realizacji oraz środki pieniężne do dyspozycji pozwoli doświadczonemu grafikowi zasugerować dopasowane rozwiązania. Może się również zdarzyć tak, że będzie on mógł zaproponować bardziej efektywne i ekonomiczne rozstrzygnięcie.

Zasada pierwszego wrażenia

Z tej przyczyny projektowanie graficzne (kreacja graficzna) jest jednym z priorytetowych detali powstawania każdego materiału promocyjnego. To właśnie od rezultatów kreatywności grafików nad projektem będzie zależeć, jakie pierwsze wrażenie wywoła reklama. Pełnowartościowy projekt graficzny umie w ułamku sekundy przywołać pożądany stan emocjonalny. Mając to na uwadze, mnóstwo pracy wkłada się, aby komunikat zawarty w złożonym materiale reklamowym był zaskakujący, a równocześnie nośny i przystępny dla adresata.

Kreacja graficzna to odnajdywanie nowej, unikalnej formy

Zamiar podstawowy jaki stymuluje przy każdym projekcie to nadanie odpowiedniej formy graficznej dla wyrażanej treści. Poszukiwanie formy (wizji graficznej…) to zdumiewająco emocjonujący etap. Wszelki motyw wymaga zastosowania indywidualnych środków do jego przedstawienia.

Tok projektowania graficznego jest z gruntu kreatywny i nieobiektywny, ale zawsze tworząc projekt graficzny nie wolno zaniedbać potrzeb i wymagań zleceniodawcy.

Tworzenie graficzne pod dowolne medium

Uporządkowane trzymanie się wypróbowanych zasad jest niezbędne bez względu na to, dla jakiego medium reklamowego tworzony jest projekt graficzny (publikacje drukowane, strony internetowe, prezentacje multimedialne czy reklama wielkoformatowa lub samochodowa). Świadomość możliwości, jak i obostrzeń indywidualnych mediów jest podstawową rzeczą już na etapie projektowania graficznego.

Metamorfozy w branży komunikacji wizualnej na świecie

Dzisiejsze technologie rozwijają ultranowoczesne formy komunikacji. Branża reklamowa również nie oparła się tym zmianom. Projekt graficzny jest zobowiązany mierzyć się z coraz to nowocześniejszymi, większymi sprawdzianami. Przez długi czas górowały prace drukowane. Następnie pojawił się internet i mnogie serwisy promocyjno-reklamowe. Od pewnego czasu widzimy inwazję opracowań multimedialnych – prezentacje multimedialne nagrywane na płyty CD.

Nie wiadomo, co przyniesie jutro, ale z całą pewnością należy się przygotować na szybki wzrost technologii multimedialnych i interaktywnych. Żeby za tymi metamorfozami zdążyć powinno się stale rozszerzać wiedzę i umiejętności. Tylko w ten sposób można realizować naprawdę fachowe projekty graficzne.